به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛ به نقل از پایگاه اینترنتی راشاتودی، چین با نادیده گرفتن درخواست آمریکا برای عدم پذیرش نفت ایران برای ورود به هنگ کنگ، مجوز ورود یک نفتکش حامل نفت ایران به هنگ کنگ را صادر کرد.
سخنگوی وزارت خارجه چین گفت پکن تحریم های یک جانبه آمریکا را نمی پذیرد.
پکن در واکنش به تهدیدات اخیر واشنگتن اجازه ورود این نفتکش به هنگ کنگ را صادر کرد. آمریکا هشدار داده بود اگر هنگ کنگ اجازه دهد تا نفتکش «پاسیفیک براوو» (Pacific Bravo) وارد بندر هنگ کنگ شود، با اقدامات تنبیهی واشنگتن روبرو خواهد شد زیرا تحریم های آمریکا علیه صادرات نفت ایران را نقض می کند.
وزارت امور خارجه چین تاکید کرد که فروش نفت ایران به کشورهای دیگر «طبیعی» است و هیچ عمل نادرستی رخ نداده است. پکن از واشنگتن خواست تا به معاهدات احترام بگذارد.
وزارت خارجه چین اظهار داشت: «مبادلات انرژی میان ایران و جامعه جهانی شامل چین در چارچوب قوانین بین المللی، معقول و قانونی است و باید به آن احترام گذاشته شود.»
این سخنان سخنگوی وزارت خارجه چین در ادامه بیانیه «اداره تجارت و توسعه اقتصادی» هنگ کنگ بیان شد. «اداره تجارت و توسعه اقتصادی» هنگ کنگ اعلام کرده بود که این شهر «موکدا» از تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد پیروی می کند و با رد درخواست آمریکا اعلام کرده بود که تحریم های واشنگتن علیه نفت خام ایران «خارج از محدوده» مواردی است که توسط هنگ کنگ اجرا می شود.
وزارت دریانوردی هنگ کنگ نیز از این اتفاق دفاع کرده و اعلام داشت که «هیچ اطلاعی» نداشته که نفتکش «پاسیفیک براوو» که متعلق به بانک «کونلون» چین (China’s Bank of Kulun) است، به آب های هنگ کنگ وارد می شود و یا از آن خارج می شود.
علاوه بر جنگ تجاری میان واشنگتن و پکن، آمریکا به دنبال خفه کردن صادرات نفت ایران است. از روز دوم ماه مه (12 اردیبهشت 98) مشتریانی که به واردات نفت از ایران ادامه می دهند، با خطر خشم تحریم های آمریکا روبرو هستند.

برچسب ها:
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *